Vai esat kādreiz aizdomājies, kāpēc pasaules kartes joprojām ir nepieciešamas, ja varat vienkārši izmantot GPS? Vai mūsdienās kartes joprojām ir noderīgas?

Lai jūs zinātu, ka patiesībā ir ļoti daudz iemeslu, kāpēc kartes joprojām ir svarīgas pat mūsdienās. Daudzus gadsimtus kartes ir sniegušas cilvēcei svarīgas zināšanas, kas nepieciešamas lēmumu pieņemšanai.

Kartes vispirms parādījās uz māla plāksnēm, mamutu ilkņiem un alu sienām, pirms pētnieki sāka zīmēt kartes uz papīra, kad cilvēki sāka izprast pasaules formu. 

Šobrīd modernās GIS jeb ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, kas apvieno sarežģītu vizualizāciju un matemātiku, ļauj cilvēkiem saprast, plānot un savienot tos ar to, kas patiešām ir svarīgi. Tātad, kā kartes vispār spēj veikt visas šīs lietas?

Lasiet tālāk, lai uzzinātu galvenos iemeslus, kāpēc kartes ir svarīgas arī mūsdienu pasaulē:

Kartes var kļūt par jūsu dzīves glābēju

Pētījumi liecina, ka nacionālos parkus, neskartās dabas teritorijas un mežus ik gadu apmeklē vairāk nekā 300 miljoni cilvēku. Lai jūs zinātu, ka šajās vietās nav mobilo sakaru signāla, un kartes var kalpot kā vienīgā atsauce, ko varat izmantot ārkārtas situācijā. 

Papīra karte
Ja jums nav signāla, papīra karte var jums palīdzēt

Ja jūsu tuvumā ir plūdi, ir svarīgi zināt, kā nokļūt tuvākajā augstākajā vietā. Ja rodas traumas, jums arī jāmeklē palīdzība, nokļūstot tuvākajā paaugstinātā vietā.  Ja ceļu jums nogriež savvaļas dzīvnieks, nekavējoties jāmeklē alternatīvs ceļš. 

Pēdējais, ko vēlaties, ir nokļūt nekurienes vidū, turot tālruni rokās un cerot, ka būs signāls. Papīra kartes var izglābt jūsu dzīvību, īpaši visnegaidītākajās situācijās. 

Pasaules kartes darbojas kā funkcionāli rīki 

Lai gan GPS var jūs aizvest no viena punkta uz citu, tas tomēr var slikti palīdzēt jums precīzi iztēloties, kur tieši atrodaties attiecībā pret citām lietām ap jums. 

Daudzi no jums, iespējams, ir pazīstami ar GPS. Tas palīdz atrast jūsu atrašanās vietu, un viss, kas jums jādara, ir jāpasaka, kur jums jādodas. Jā, GPS labi darbojas, lai jūs nogādātu uz nākamo atrašanās vietu, bet tas nevarēs jums kaut ko pastāstīt par pārējām vietām, kurām pa ceļam ejat garām. 

Pasaules kartes darbojas kā funkcionāli rīki
Karte var palīdzēt jums iztēloties, kur tieši jūs atrodaties

Ir pamatots iemesls, kāpēc nekad nevajadzētu plānot ceļojumus pāri valstij pa tālruni. Labākie maršruti ne vienmēr ir ātrākie maršruti, un jūs nekad nevarat izvēlēties labāko maršrutu, nezinot savas attiecības ar apkārtējām vietām. 

Kartes padara sarežģītu informāciju vienkāršu 

Pasaules kartēs ir apkopotas sarežģītas datu kopas un parādītas patīkamā grafiskā veidā, ko var izmantot, lai atbildētu uz jautājumiem par apkārtējo pasauli. 

Iedomājieties, ka esat sākumskolas skolēns un lūdzat skolotājam parādīt, cik liela ir ASV salīdzinājumā ar pārējām valstīm. Viņa pasmaida un no pavasara rullīša izvelk lielu izklājlapu, kurā uzskaitītas visas valstis un to platības. Kā jūs cerat to visu saprast?

Kas ir karte? Ģeogrāfijas avārijas kurss Nr. 2

Kartes kalpo kā vizuāls sarežģītu datu attēlojums. Citi var domāt, ka kartes ir sarežģīti un nevajadzīgi rīki. Taču patiesībā kartes var padarīt jūsu dzīvi vienkāršu. 

Kartes palīdz bērniem apgūt jaunas iemaņas dzīvē

Kartes veicina arī telpisko domāšanu, palīdzot bērniem vizualizēt, kur valstis, pilsētas, vietas un objekti atrodas cits attiecībā pret citu. 

Telpiskā domāšana ir saistīta ar lielākiem panākumiem dabaszinātnēs un matemātikā. Bērniem, kuri attīsta spēcīgas telpiskās domāšanas prasmes, ir lielākas priekšrocības mūsdienu tehnoloģiskajā un globālajā sabiedrībā. 

Pasaule sāk veidot bērnu izglītību un sagatavot viņus nākotnei, tāpēc kartes lasīšanas prasmes palīdz bērniem labāk apgūt ģeogrāfijas principus. Tikai ar karti vien var nokļūt visās vietās!

Kartes kalpo kā vēstures plāns

Kartes sniedz labu priekšstatu par to, kā cilvēki saprata pasauli laikā, kad viņi veidoja karti. Piemēram, vecās kartes. Protams, vecā kartē ir redzamas dažādas lietas, kas tur atradās agrāk, un tās, kas tur pastāv tagad. Tomēr kartes parāda arī to, kā kartogrāfi saprata pasauli savā laikā. 

Vai trūkst pasaules daļas, jo viņi nav zinājuši par tās eksistenci? Vai nepareizu pieņēmumu dēļ ir kādas neprecizitātes? Tas, kā karte izskatās, pilnībā mainās atkarībā no kartogrāfa un no tā, kāpēc kartes vispār tika izstrādātas. 

Kartes ir kā brīnišķīgas laika kapsulas, kas paskaidro ne tikai ģeogrāfijas attēlojumu. 

Kartes piedāvā drošību šajā ļoti nošķirtajā mūsdienu pasaulē 

Jau ir vairākas lietas, kas saistītas ar GPS izraisītiem negadījumiem. Pētījumā, kurā tika aplūkota GPS ietekme uz autovadītājiem, tika secināts, ka GPS lietotāji pievērš uzmanību tiem objektiem maršrutos, pa kuriem viņi dodas uz savu galamērķi. Tomēr pētnieki atklāja arī pierādījumus tam, ka tiek zaudēta iesaistīšanās apkārtējā vidē un ka pasaules interpretācijas process, pievienojot tai lielāku vērtību un pārveidojot telpu par vietu, ir zināmā mērā samazinājies, autovadītājiem paliekot atrautiem no šīs vienaldzīgās apkārtējās vides.

Viņi secināja, ka GPS lielā mērā atbrīvoja no nepieciešamības pievērst uzmanību. Tas ir piemērojams arī citās dzīves jomās. Ja vairāk uzmanības pievēršat ierīcei, jūs mazāk uzmanības pievēršat apkārtējai videi. No otras puses, pasaules kartes palīdz jums saglabāt uzmanību apkārtējai videi. Kartes šajā modernajā pasaulē ir kā stāsta varonis, un GPS ir tikai palīgs. 

Kartes un atmiņas ir saistītas

Visbeidzot, kartes nav tikai vietas attēls. Vēl vairāk – tās saista jūs ar atmiņām, kas jums ir palikušas konkrētajā vietā. Karte iedvesmo jūs domāt ārpus ierastā, paplašina jūsu redzesloku un sniedz jums ieskatu vietās, kuras esat apmeklējis un kurās vēlaties doties. 

Katru reizi, kad redzat apmeklētās vietas karti, jūs nekad nevarat neatcerēties atmiņas, kas jums ir palikušas par šo vietu. Kartes ir stāstu un atmiņu krātuve par vietām, kurās esat pavadījis laiku. 

Tāpēc nākamreiz, kad domāsiet, ka pasaules kartes vairs nav aktuālas, padomājiet vēlreiz.

Ziņas no tās pašas kategorijas:

    Nav atrasts